Przerost stercza: przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia


Przerost stercza, nazywany również łagodnym przerostem prostaty (LPP), to schorzenie, które często dotyka mężczyzn w starszym wieku. Polega ono na patologicznym zwiększeniu objętości gruczołu krokowego. Chociaż nie jest to nowotwór, może powodować różnego rodzaju dolegliwości, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Śródtytuł 1: Przyczyny przerostu stercza

Przerost stercza jest złożonym procesem, który wynika z wielu czynników. Jednym z głównych jest starzenie się organizmu. Z biegiem lat u mężczyzn dochodzi do wzrostu stężenia dihydrotestosteronu (DHT), hormonu odpowiedzialnego za regulację wzrostu prostaty. Zwiększone ilości DHT prowadzą do stymulacji komórek gruczołu, co skutkuje zwiększeniem jego objętości.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do przerostu stercza może być obecność estrogenów. Poziom tych żeńskich hormonów wzrasta wraz z wiekiem, co może prowadzić do rozrostu tkanki gruczołowej.

Śródtytuł 2: Objawy przerostu stercza

Przerost stercza objawia się różnorodnymi dolegliwościami, które mogą negatywnie wpływać na jakość życia. Należą do nich częstomocz (uczucie parcia na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu), trudności w rozpoczęciu i utrzymaniu mikcji, słaby strumień, bolesne oddawanie moczu, częste nocne wybudzenia w celu skorzystania z toalety oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Objawy te mogą również prowadzić do wystąpienia powikłań, takich jak nawracające infekcje dróg moczowych, kamica pęcherza czy nawet niewydolność nerek. Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.

Śródtytuł 3: Sposoby łagodzenia objawów przerostu stercza

Istnieje wiele sposobów łagodzenia objawów przerostu stercza, zarówno farmakologicznych, jak i naturalnych. Wybór metody zależy od indywidualnych preferencji pacjenta oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

W przypadku łagodnych objawów często zaleca się stosowanie leków alfa-adrenergicznych, które zmniejszają napięcie mięśni w obrębie gruczołu krokowego i szyi pęcherza moczowego. Dzięki temu ułatwiają one oddawanie moczu. Inną grupą leków stosowanych w przerostu stercza są inhibitory 5-alfa-reduktazy, które zmniejszają produkcję dihydrotestosteronu i tym samym hamują wzrost gruczołu.

W przypadku umiarkowanych objawów przerostu stercza często stosuje się tzw. terapię kombinowaną, czyli jednoczesne zażycie leków alfa-adrenergicznych oraz inhibitorów 5-alfa-reduktazy. Daje to najbardziej efektywne rezultaty.

Osoby preferujące naturalne metody łagodzenia objawów przerostu stercza mogą skorzystać z ziół i suplementów diety o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Często stosowanymi substancjami są palma sabalowa, pokrzywa zwyczajna czy pyłek kwiatowy.

Oprócz farmakoterapii warto zadbać o zdrowy styl życia. Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie przewlekłego zalegania moczu.

Podsumowanie

Przerost stercza to schorzenie dotykające wielu mężczyzn w starszym wieku. Choć nie jest to nowotwór, może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, które znacząco wpływają na jakość życia. Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia. Istnieje wiele sposobów łagodzenia objawów, zarówno farmakologicznych, jak i naturalnych, dzięki którym można poprawić stan zdrowia. Warto również pamiętać o zdrowym stylu życia i regularnej profilaktyce, aby zapobiegać powikłaniom i utrzymywać zdrowie gruczołu krokowego.