Nowe zarządzenie dotyczące endometriozy – powołanie zespołu do spraw diagnozowania i leczenia

Nowe zarządzenie dotyczące endometriozy

Endometrioza to choroba, która dotyka miliony kobiet na całym świecie. Polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy w miejscach poza nią, najczęściej w jamie brzusznej lub miednicy. Endometrioza może powodować silne bóle brzucha, problemy z płodnością oraz inne trudności związane z codziennym funkcjonowaniem. Niestety, na całym świecie nadal brakuje adekwatnej opieki medycznej dla kobiet dotkniętych tą chorobą. Dlatego właśnie, w Polsce powołany został zespół ds. diagnozowania i leczenia endometriozy.

Powołanie zespołu ds. diagnozowania i leczenia endometriozy

Nowe zarządzenie dotyczące endometriozy zakłada powołanie specjalnego zespołu ds. diagnozowania i leczenia tej choroby. Członkowie zespołu zostaną wyłonieni spośród lekarzy specjalizujących się w ginekologii oraz innych dziedzinach medycznych odnoszących się do endometriozy. Celem zespołu będzie opracowanie standardów opieki medycznej dla kobiet z endometriozą oraz propagowanie wiedzy na temat choroby wśród społeczeństwa.

Zespół będzie składał się z kilku specjalistów, m.in.:

– Lekarzy ginekologów specjalizujących się w leczeniu endometriozy
– Endokrynologów
– Specjalistów od chirurgii ginekologicznej
– Psychologów

Zadaniem zespołu będzie m.in. ustalenie standardów diagnostyki oraz leczenia endometriozy, a także edukacja lekarzy i pacjentek na temat tej choroby.

Bedzie lepiej dla kobiet z endometriozą

Powołanie specjalnego zespołu ds. diagnozowania i leczenia endometriozy to krok w dobrą stronę dla komfortu i zdrowia kobiet z tym schorzeniem. W Polsce nadal brakuje wiedzy na temat endometriozy wśród społeczeństwa oraz u lekarzy, co często prowadzi do niskiej jakości opieki medycznej. Jednym z najważniejszych celów zespołu będzie zwiększenie świadomości na temat choroby, zarówno wśród pacjentek, jak i lekarzy.

W Polsce pacjentki z endometriozą mają ograniczony dostęp do kompleksowej opieki medycznej. Często nie otrzymują one odpowiedniego leczenia, a diagnoza bywa przesuwana w czasie. Powołanie zespołu ds. diagnozowania i leczenia endometriozy to pierwszy krok w kierunku poprawy opieki medycznej dla kobiet z tym schorzeniem. Cieszymy się, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemów, z jakimi borykają się kobiety z endometriozą i podejmuje działania, by poprawić ich sytuację.