Kleszczowe zapalenie mózgu – co to właściwie jest i jakie są objawy?

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wywołana przez wirusa z rodzaju Flavivirus, który jest przenoszony przez kleszcze. Nazwa choroby wynika z faktu, że wirus atakuje głównie mózg, powodując zapalenie opon mózgowych i mózgu. Choroba występuje na całym świecie, a najwięcej przypadków notuje się w Europie i Azji.

Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu są podobne do innych chorób wirusowych i trudno je zdiagnozować na podstawie samego ich występowania. Pierwszymi objawami są gorączka, bóle mięśni, zawroty głowy i osłabienie. Po kilku dniach pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak drgawki, omdlenia, niekontrolowane ruchy, zaburzenia mowy czy widzenia. Najpoważniejszym objawem jest zapalenie mózgu i opon mózgowych, które objawia się silnym bólem głowy, nudnościami, wymiotami, sztywnością szyi i karku. Choroba może prowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych, które w niektórych przypadkach mogą być trwałe.

Jak zapobiegać kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Najlepszym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu jest unikanie kontaktu z kleszczami. W szczególności trzeba unikać miejsc, gdzie kleszcze się zamieszkują, czyli wycieczek do lasów, parków czy ogrodów. Gdy jednak nie da się tego uniknąć, warto stosować odpowiednie środki ochrony, takie jak repelenty czy ubrania z długim rękawem. Ważne jest też dokładne sprawdzenie ciała po każdym spacerze, w poszukiwaniu kleszczy. W przypadku znalezienia kleszcza, należy go natychmiast usunąć z ciała, najlepiej narzędziem do usuwania kleszczy.

Warto również pamiętać, że szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu są skutecznym sposobem ochrony przed chorobą. Szczepionka przeciwko chorobie jest dostępna w wielu krajach, w tym w Polsce, i jest powszechnie zalecana dla osób podróżujących do miejsc, gdzie choroba jest powszechna.

Podsumowując, kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wywoływaną przez wirusa przenoszonego przez kleszcze. Objawy choroby są podobne do innych chorób wirusowych, ale w późniejszym stadium choroby pojawiają się objawy neurologiczne i zapalenie mózgu. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest unikanie kontaktu z kleszczami oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony. Ważne jest również dokładne sprawdzanie ciała po każdym spacerze oraz szczepienie przeciwko chorobie.