Jak prawidłowo mierzyć poziom tkanki tłuszczowej?

Jak prawidłowo mierzyć poziom tkanki tłuszczowej

Jak prawidłowo mierzyć poziom tkanki tłuszczowej?

Mierzenie poziomu tkanki tłuszczowej ma ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Nadmiar tłuszczu w organizmie może prowadzić do chorób serca, cukrzycy, chorób nowotworowych i wielu innych. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie mierzyć poziom tkanki tłuszczowej. W tym artykule przedstawimy kilka metod, które pomogą Ci uzyskać dokładne wyniki.

Metoda pomiaru miażdżeniowa

Metoda pomiaru miażdżeniowa jest uważana za jedną z najdokładniejszych i najważniejszych w pomiarze tkanki tłuszczowej. W tej metodzie miara tkanki tłuszczowej jest pobierana poprzez zastosowanie specjalnego urządzenia do pomiaru grubości fałdu skórnego na różnych obszarach ciała.

Do właściwego przeprowadzenia tej metody konieczne jest użycie kalipera, narzędzia pomiarowego, które ma płaskie końce, które są używane do pobierania fałdów skórnych. Należy wciągnąć lekko pobrany fałd skórny do kończyków składacza. Trzymając składacz złożony na fałdzie skórnym, zmierz jego grubość.

Najlepsze wyniki otrzymasz, jeśli mierzysz tkankę tłuszczową w 3 punktach: w obszarze tricepszów, w obszarze pod łopatkami oraz na brzuchu. Należy pamiętać, aby dokonać kilka pomiarów i obliczyć średnią wartość uzyskanych wyników.

Elektrodowa metoda pomiaru tkanki tłuszczowej

Alternatywną metodą pomiaru tkanki tłuszczowej jest elektrodowa metoda pomiaru, która polega na przepuszczaniu niewielkiego prądu przez ciało. Urządzenie do pomiaru tkanki tłuszczowej wykorzystuje elektrody, które umieszcza się na ciele.

Elektrody przesyłają niewielki impuls elektryczny przez ciało, a urządzenie pomiarowe dokonuje pomiaru oporu elektrycznego. Tłuszcz ma inną przewodność elektryczną niż mięśnie, a tym samym, kiedy wysyłamy impuls przez ciało, energia płynie szybciej przez składnik tkanki mięśniowej i wolniej przez tkankę tłuszczową.

To pozwala na wykorzystanie oporu elektrycznego do wykrycia zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Ta metoda pomiaru tkanki tłuszczowej jest nieinwazyjna i łatwa do wykonania, a wyniki są zwykle dokładne w granicach 3% – 5%.

MRI i CT skanowanie

Wreszcie dzięki nowoczesnej technologii pomiar tkanki tłuszczowej jest jeszcze łatwiejszy. Można skanować ciało z użyciem MRI lub CT, aby uzyskać dokładne zdjęcia tkanki tłuszczowej i innych tkanek w organizmie.

Taka metoda nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania i zapewnia bardzo dokładne wyniki. Wadą tej metody jest kosztowność samej procedury oraz wyniku, który w wielu przypadkach pozostaje bardziej orientacyjny niż precyzyjny.

Podsumowanie

Mierzenie poziomu tkanki tłuszczowej jest ważnym składnikiem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. W tym celu można skorzystać z kilku różnych metod pomiaru tkanki tłuszczowej, a każda z nich posiada swoje zalety i wady.

Metoda pomiaru miażdżeniowa jest jedną z najdokładniejszych, ale wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności w przeprowadzeniu. Elektrodowa metoda pomiaru jest bardziej łatwa i wygodna, ale czasem może dawać wyniki błędne. MRI i CT skanowanie to najlepsze rozwiązanie, ale również najsłabsze – ze względu na swoją kosztowność. Dlatego warto wybrać metodę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom.